ÚVODTVORBAGALERIEKARIÉRAODKAZYKONTAKTY

Zajímavé odkazy pro Vás:

Hudba

ANETA LANGEROVÁ

Jedna z nejtalentovanějších zpěvaček současnosti, historicky první česká SuperStar. Díky své vyjímečnosti si získala přízeň tisíců fanoušků i odborných kritiků. Získala řadu hudebních cen.

www.langerovaaneta.cz


KAREL GOTT

Nejvýznamnější český zpěvák všech dob. Je jednou z největších legend české hudební scény již půl století. Karel Gott vystupoval na pódiích celého světa a je držitelem mnoha prestižních ocenění u nás i v zahraničí.

www.karelgott.com


MICHAL DAVID

Známý český zpěvák, skladatel a hudební producent. Začínal v roce 1976 jako jazzový pianista ve formaci "Čtyři" a získal ocenění Hudebník roku. Později začal hrát ve skupině Kroky, mimo jiné i s Janou Kratochvílovou. Nyní se věnuje kromě koncertování také tvorbě muzikálů a komponování pro další umělce. Prodal přes 3 miliony nosičů a je vlastníkem hudebního studia MIDA.

www.michaldavid.cz


LENKA FILIPOVÁ

Česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka a hudební skladatelka. Studovala na pražské konzervatoři a poté na Mezinárodní hudební akademii v Paříži obor klasická kytara. Koncertovala ve všech zemích Evropy, USA, Japonsku a Kanadě. Dostalo se jí celé řady mezinárodních uznání a ocenění.

www.lenkafilipova.cz


ZUZANA MAXA

Česká divadelní herečka a zpěvačka, známá především z inscenací legendárního divadla Semafor, kde hraje po boku Jiřího Suchého od roku 2005.

www.zuzanamaxa.com


ELÁN

Legendární slovenská skupina, založená v roce 1968, která se v první polovině osmdesátých let vypracovala na jednu z předních kapel Československa. Elán koncertoval po celém světě, v roce 2007 vyprodal slavnou Carnegie Hall v New Yorku. Základní sestavu kapely tvoří Jožo Ráž, Vašo Patejdl a Jano Baláž.

www.elan.cz


JAN BURIAN

Český písničkář a spisovatel, syn českého avantgardního divadelníka E. F. Buriana a vnuk operního pěvce Emila Buriana. Je mimo jiné i autorem několika cestopisů a cestopisných dokumentárních filmů.

www.janburian.cz


ROMAN DRAGOUN

Český zpěvák, skladatel a klávesista. Člen legendárních rockových kapel Progres 2, Futurum, Stromboli a T4.

www.romandragoun.cz


JABLKOŇ

Jablkoň je česká alternativní hudební skupina. V současnosti ji tvoří Michal Němec (zpěv, kytara), Martin Carvan (kytara), Johnny Jůdl (baskytara, fagot), Petr Chlouba (bicí, perkuse) a Anna Duchaňová (zpěv, saxofon).

www.jablkon.com


MIRO ŽBIRKA

Slovenský zpěvák a skladatel. Začínal jako člen skupiny Modus s J.Lehotským a M.Gombitovou. V roce 1981 založil společně s L.Lučeničem kapelu Limit, o rok později se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem. Miro Žbirka patří ke špičce české a slovenské populární hudby.

www.zbirka.cz


RADŮZA

Zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka, kterou objevila v roce 1993 Zuzana Navarová. O deset let později se stala držitelkou několika zlatých Andělů. Spolupracovala také se skupinou Marsyas, s Michalem Pavlíčkem a byla předskokankou Suzanne Vegy a Mikea Oldfielda.

www.raduza.cz


MICHAL PROKOP

Muž mnoha zájmů a profesí, v hudební oblasti znám především jako zpěvák, pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock-soul-blues. Byl také členem divadla Semafor, dodnes působí ve své kapele Framus Five.

www.michalprokop.cz


ANNA K.

Významná česká zpěvačka, která již od svých osmi let hrála v legendárním divadle Semafor po boku Jiřího Suchého. Získala několik cen, vydala řadu úspěšných alb, často koncertuje a jejím stálým spolupracovníkem je muzikant Tomáš Vartecký.

www.anna-k.cz


BLUECHIPS BAND

Hrajeme si a vám pro radost a když to někdo bude rád poslouchat a ještě nám za to zaplatí, naše radost bude veliká - rádi se o ni podělíme. Kapela nemá historii, jen budoucnost.

www.bluechips.cz


ROLAND SANTÉ

Český skladatel novodobé relaxační hudby, vydal přes 40 sólových titulů. Reprezentuje naši vlast na prestižních světových výběrových albech. Aktivně spolupracuje s M.Goodallem, T.Oldfieldem a N.D.Walschem. Je uměleckým ředitelem vydavatelství Millenium Music.

www.rolandsante.cz


MUZIKUS

Nakladatelství a vydavatelství se sídlem v Praze. V současné době do jeho portfolia spadá komunitní hudební portál muzikus.cz, dále vydává časopis Muzikus, časopis Harmonie a časopis mGuide, katalog Muzikontakt a věnuje se rovněž knižní produkci.

www.muzikus.cz


ROCKMAG

Rockový portál

 

 

www.rockmag.cz


Divadlo

SEMAFOR

Populární pražské divadlo založil v roce 1959 Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem. Semafor vychoval celou řadu talentovaných umělců. Divadlem si prošli Karel Gott, Waldemar Matuška, Miroslav Horníček, Hana Hegerová, Eva Pilarová, ale i Anna K. nebo Leona Machálková. Tvorba Jiřího Suchého je v české kultuře zcela zásadní.

 

www.semafor.cz


DIVADLO BOLKA POLÍVKY

Divadlo Bolka Polívky je divadlo v Brně sídlící na Jakubském náměstí. Společnými majiteli divadla jsou Bolek Polívka a Petr Bílek. Divadlo funguje od roku 1993.

www.divadlobolkapolivky.cz


DIVADLO HUSA NA PROVÁZKU

Divadlo v Brně na Zelném trhu. Uměleckým ředitelem divadla je Vladimír Morávek, režisérem je Jiří Jelínek. Funguje od roku 1967, kdy začala jako skupina amatérských divadelníků z JAMU pod vedením Bořivoje Srby.

www.provazek.cz


DIVADLO BROADWAY

Moderní muzikálové divadlo v centru Prahy, které vzniklo z bývalého kina Sevastopol. Nyní divadlo uvádí především muzikály z produkce skladatele Michala Davida. Jeho původní český muzikál Kleopatra navštívilo přes milion diváků.

www.divadlo-broadway.cz


NÁRODNÍ DIVADLO

Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národněkulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

www.narodni-divadlo.cz


NÁRODNÍ DIVADLO BRNO

Národní divadlo v Brně je hlavní divadelní scéna v Brně. Divadlo vzniklo podle vzoru Národního divadla v Praze a zahájilo svou činnost v roce 1884. Hlavní strukturu ND Brno tvoří činoherní scéna (Mahenovo divadlo), operní a baletní scéna (Janáčkovo divadlo) a také nejstarší divadelní budova ve střední Evropě (Reduta).

www.ndbrno.cz


ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO JÁRY CIMRMANA

Pražské divadlo, z jehož repertoáru jsou nejznámější hry Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou postavy fiktivního českého génia Járy Cimrmana.

www.zdjc.cz


DIVADLO SPEJBLA A HURVÍNKA

Legendární loutkové divadlo založil v roce 1930 prof. Josef Skupa. Po jeho smrti převzal role obou protagonistů Spejbla a Hurvínka Miloš Kirschner, který pro divadlo rovněž napsal řadu inscenací pro děti i dospělé. Divadlo hrálo v 31 zemích čtyř kontinentů a jeho ředitelkou je dnes Helena Štáchová.

www.spejbl-hurvinek.cz


DIVADLO NA VINOHRADECH

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze a již celá desetiletí disponuje s největšími hereckými špičkami. Divadlo bylo slavnostně otevřeno 24.11.1907.

www.divadlonavinohradech.com


DIVADLO RADKA BRZOBOHATÉHO

Jednou z hlavních priorit divadla je uvádět na českou divadelní scénu dosud neinscenované tituly světové dramatické tvorby, ale také klasičtější světovou dramatiku vhodnou i pro náročnějšího diváka. Divadlo bylo založeno v roce 2002.

www.divadlorb.cz


MĚSTSKÁ DIVADLA PRAŽSKÁ

Divadlo ABC & Rokoko.

www.mestskadivadlaprazska.czHUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN

První operetní a muzikálová scéna uvádí díla českých a světových autorů, jedno z nejstarších a nejkrásnějších pražských divadel.

www.hdk.cz


MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

Repertoárové divadlo v Brně se zaměřením na činoherní a hudební, především muzikálovou, produkci. Městské divadlo Brno je možné řadit k divadlům s rozsáhlým hereckým souborem a širokou diváckou obcí. Reprezentuje rovněž české divadlo v zahraničí, pořádá pravidelně turné po Evropě. Herci tohoto divadla byli mnohokrát oceněni Cenami Thálie, divadlo také získalo několik Cen Alfréda Radoka. Počátky divadla sahají až do roku 1945.

www.mdb.cz


DIVADLO NA JEZERCE

Divadelní společnost Jana Hrušínského byla založena v roce 2002 a navazuje na dlouholetou tradici. Prvním držitelem divadelní koncese byl Ondřej Červíček, který získal povolení k provozování divadelního spolku v roce 1883. Divadelní historií prošly osobnosti jako Josef Kajetán Tyl, Karel Lamač, Rudolf Hrušínský nebo Josef Kemr.

www.divadlonajezerce.cz


DIVADLO NA FIDLOVAČCE

Nuselské divadlo dal postavit Stanislav Langer, stavba divadla byla započata v dubnu 1921. Ke slavnostnímu otevření byly zvoleny hry J.K.Tyla Drahomíra a Fidlovačka. Dnes je divadlo spojeno především se jmény Tomáše Töpfera a Elišky Balzerové.

www.fidlovacka.cz


DIVADLO VIOLA

Poetická vinárna Viola zahájila činnost v červenci 1963. Postupně se ve Viole začali zabydlovat přední umělci slova i soudobé české hudby. Prózu zde přednášeli Z.Štěpánek, R.Lukavský, K.Höger, D.Medřická, R.Hrušínský, L.Munzar a další. Divadlo Viola je vyhledávaným místem, o čemž svědčí vysoká návštěvnost.

www.divadloviola.cz


STUDIO YPSILON

Studio Ypsilon vzniklo v roce 1963 v Liberci, zakladatelem je Jan Schmid. Ypsilonka je spojena se slavnými jmény, jako jsou Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Martin Dejdar, Jiří Schmitzer, Marek Eben a mnoho dalších.

www.ypsilonka.cz


DIVADLO UNGELT

Komorní scéna, která se zaměřuje na hry pro dvě až čtyři postavy, nabízející výjimečné příležitosti výjimečným hercům. Divadlo slavnostně otevřel v roce 1995 Miloš Kopecký. Herci divadla Ungelt získali několikrát nejprestižnější české divadelní ocenění - Cenu Thálie. Divadlo Ungelt je domovskou scénou legendární české zpěvačky Marty Kubišové.

www.divadloungelt.cz


ČINOHERNÍ KLUB

Činoherní klub vznikl v roce 1965. U jeho zrodu stál režisér Ladislav Smoček a dramaturg Jaroslav Vostrý. Na prknech Činoherního klubu se vystřídali Josef Abrhám, Petr Čepek, Pavel Landovský, Věra Galatíková, Jiří Hrzán, Jiří Kodet, Josef Somr nebo Libuše Šafránková.

www.cinoherniklub.cz


DIVADLO RADOST

Loutkové divadlo s dlouholetou tradicí. Profesionální činnost divadla se datuje od 25. října 1949. Divadlo uvádělo hlavně původní hry domácích autorů. Až do počátku šedesátých let dvacátého století vytvářel osobitý inscenační styl a poetiku LDR zejména režisér Josef Kaláb, spolu s výtvarníky Jarmilou Majerovou a Karlem Hlavatým. Některé inscenace z konce padesátých let se staly neodmyslitelnou součástí dějin českého loutkového divadla. Divadlo se představilo v mnoha zemích světa.

www.divadlo-radost.cz


DIVADLO V DLOUHÉ

Divadlo v Dlouhé je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem. Vzniklo v roce 1996 v Praze. Základním rysem inscenační práce divadla je záměrná žánrová a stylová pestrost. Tomu odpovídá i pestrá dramaturgie, orientující se především na tituly méně známé, dosud v Čechách neuvedené a neověřené.

www.divadlovdlouhe.cz


ŠVANDOVO DIVADLO

Švandovo divadlo je moderním evropským kulturním centrem živých umění, které svou existenci opírá o více než stotřicetiletou tradici.

www.svandovodivadlo.cz


Film

JIŘÍ MENZEL

Patří k nejznámějším českým filmovým a divadelním režisérům, působí však i jako divadelní a filmový herec. Jiří Menzel je členem Americké filmové akademie (AMPAAS), zakládajícím členem Evropské filmové akademie a České filmové a televizní akademie. Za snímek Ostře sledované vlaky získal v roce 1966 Oscara.

www.jirimenzel.cz

 

MILOŠ FORMAN

Filmový a divadelní režisér. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých – a významných amerických a světových – filmových režisérů, úspěšných jak u diváků, tak kritiků po celém světě. Miloš Forman je držitelem několika Oscarů.

www.milosforman.com

 

JAN ŠVANKMAJER

Český filmový režisér, výtvarník a animátor. Čelný představitel pozdního českého surrealismu. Jeho dílo výrazně ovlivnilo řadu domácích i zahraničních umělců.

www.athanor.cz

 

BARRANDOV STUDIO

 

www.barrandov.cz

 

NÁRODNÍ FILMOVÝ ARCHIV

 

www.nfa.cz

 

ČESKO-SLOVENSKÁ FILMOVÁ DATABÁZE

 

www.csfd.cz

 

Výstavy

MUZEUM KARLA ZEMANA

 

www.muzeumkarlazemana.cz

 

NÁRODNÍ MUZEUM

 

www.nm.cz

 

MUZEUM MĚSTA BRNA

 

www.spilberk.cz

 

MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM

 

www.mzm.cz

 

DŮM UMĚNÍ

 

www.dum-umeni.cz

 

LETOHRÁDEK MITROVSKÝCH

 

www.letohradekbrno.cz

 

PAMÁTNÍK JOSEFA LADY

 

www.hrusice.muzeumompv.cz

 

PAMÁTNÍK KARLA ČAPKA

 

www.capek-karel-pamatnik.cz

 

FRANZ KAFKA MUSEUM

 

www.kafkamuseum.cz

 

EXPOZICE VLADIMÍRA MENŠÍKA

 

kic-ivancice.webnode.cz...

 

MUZEUM LOUTEK

 

www.muzeum-loutek.cz

 

KONCERTY

SEMILASSO

 

www.semilasso.cz

 

LEITNERKA

 

www.leitnerka.cz

 

MALOSTRANSKÁ BESEDA

 

www.malostranska-beseda.cz

 

STARÁ PEKÁRNA

 

www.starapekarna.cz

 

JAZZ DOCK

 

www.jazzdock.cz

 

FILHARMONIE BRNO

 

www.filharmonie-brno.cz

 

CD & DVD

BONTONLAND

 

www.bontonland.cz

 

SUPRAPHON

 

www.supraphon.cz

 

POPRON

 

www.popron.cz

 

FILMEXPORT

 

www.filmexport.cz

 

DVD SVĚT

 

www.filmyprovsechny.cz

 

Knihy

ABZ KNIHY

 

www.knihy.abz.cz

 

BUX

 

www.bux.cz

 

KOSMAS

 

www.kosmas.cz

 

KNIHY DOBROVSKÝ

 

www.knihydobrovsky.cz

 

FRAGMENT

 

www.fragment.cz

 

ALBATROS

 

www.albatrosmedia.cz

 

PRIMUS

 

www.primus.cz

 

ČTYŘLÍSTEK

 

www.ctyrlistek.cz

 

MŮJ ANTIKVARIÁT

 

www.muj-antikvariat.cz

 

KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA

 

www.kjm.cz

 

Nadace

SVĚTLUŠKA

Světluška je dlouhodobý, stěžejní projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla. Patronkou nadace byla téměř deset let česká zpěvačka Aneta Langerová.

www.svetluska.net


PARAPLE

Centrum Paraple pomáhá lidem ochrnutým po poškození míchy přizpůsobit se nové životní situaci, zlepšit fyzický a psychický stav, dosáhnout co největší míry soběstačnosti a nezávislosti, vrátit se do svého přirozeného prostředí a získat předpoklady ke společenskému a pracovnímu uplatnění. Zakladatelem centra Paraple je Zdeněk Svěrák.

www.paraple.cz


Ostatní

KULTURNÍ PORTÁL

 

www.kulturniportal.cz

 

JIŘÍ SUCHÝ

Ředitel a zakladatel legendárního Semaforu. Jedna z nejvýznamnějších osobností českého divadla, geniální textař, básník, spisovatel, herec, hudebník, grafik, výtvarník a režisér. Držitel Řádu T.G.Masaryka, Medaile za zásluhy, ceny Thálie, ceny J.Seiferta a mnoha dalších prestižních ocenění.

jiri-suchy.cz

 

ONDŘEJ SUCHÝ

Český spisovatel a textař. Autor mnoha biografických knih významných českých umělců (Vlasta Burian, Jan Werich, Oldřich Nový, Lída Baarová, Felix Holzmann a další).
Je také autorem mnoha televizních a rozhlasových pořadů (Kavárnička dříve narozených, Malý televizní kabaret, Padesátník, Nostalgické muzeum zábavy, Filmový klubíček).
Spolupracoval rovněž s časopisem Sedmička a Kino.

www.ondrej-suchy.cz
www.semanovice.cz


TOMÁŠ HALÍK

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. (1948) je český filozof, sociolog, teolog a religionista. Za totality činný v náboženském a kulturním disentu, nyní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie, člen Evropské akademie věd a umění.
Jeho knihy a články vycházejí ve významných nakladatelstvích v řadě světových jazyků. Doma i v zahraničí získal prestižní ceny za literaturu.

www.halik.cz


VLASTIMIL VONDRUŠKA

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. je český historik, publicista a spisovatel, autor především historických detektivníh příběhů, ale i řady odborných encyklopedií. V 80. letech byl ředitelem historické části Národního muzea.
Za svou práci obdržel Cenu literárního fondu, Cenu čtenářů a další ocenění.

www.vlastimilvondruska.cz


JIŘÍ KOLBABA

Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba vyjíždí každý rok na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Vozí textový a obrazový materiál, který pravidelně zpracovává do veřejných a mediálních projektů. V Česku i zahraničí organizuje tématické fotovýstavy o krásách světa.
V celosvětové kampani Keep walking byl Jiří Kolbaba zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů, je viceprezidentem Českého klubu cestovatelů.

www.theworld.cz


JOSEF LADA

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů, ilustrátorů, scénografů a spisovatelů.

www.joseflada.czJIŘÍ TRNKA

Jeden z nejvýznamnějších českých loutkářů, malířů, ilustrátorů, výtvarníků a sochařů.

www.studiotrnka.czHVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO

 

www.hvezdarna.cz

 

JUDr. MARTIN PAVELKA

Advokát

www.judrpavelka.cz

 

DILIA

Divadelní, literární, audiovizuální agentura

www.dilia.cz

 

OSA

Ochranný svaz autorský

www.osa.cz

 

© 2009 René Herman. Veškerý obsah je chráněn Autorským zákonem č. 121/2000 Sb. Autor je zastupován: OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním