ÚVODTVORBAGALERIEKARIÉRAODKAZYKONTAKTY

RENÉ HERMAN, kariéra

(*2.10.1974, textař, scenárista a producent)

Autorskou činností se začal zabývat v roce 1988, kdy se věnoval psaní povídek, fejetonů, básní a zejména písňových textů, které tvoří dosud.

V letech 1991 – 1996 bylo jeho jméno spjato především s divadlem Ruleta, pro které napsal několik divadelních her s písničkami (Pozor zelená, Soudruzi v Evropě, Vánoční besídka, Špatně zavěšený telefon, Cirkus bez klauna, Koupil jsem si sex, Příhody Vochmelky a Šidlíka, Pozor padá výtah).

Pro Slaměné divadlo napsal v roce 1997 komedii Krásná paní a já na ní, pro divadlo Brána hru Labutí sen. Některé z jeho her se dočkaly desítek repríz.

Ve stejné době se také stává autorem většiny článků pro tehdy vycházející divadelní občasník s názvem Časopis.

V současné době se věnuje výhradně psaní písňových textů se zaměřením pop, rock, folk, muzikál a písničky pro děti. Stal se dvorním textařem hudebního skladatele Milana Šlechty a jazzové kapely Melodram.

Dlouhodobě se věnuje psaní scénářů k rozsáhlému cyklu mluveného slova Vzpomínky a Filmové zážitky (Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Vlastimil Brodský, Jan Werich...) a k cyklu poezie a prózy Střípky (Jiří Suchý, Jan Skácel, Jaroslav Seifert, Jiří Wolker...)

Zpracoval a upravil mnoho knižních publikací pro prezentaci na CD (Karel Čapek, Alois Jirásek, Jaroslav Hašek...)

Je autorem textů k monotematickým rockovým a popovým projektům Tváře lidí, Bludiště, Větrné mlýny a k mnoha dalším.

Napsal také české texty k celku italských belcantových písní Podzim v Sorrentu.

Je autorem námětu a scénáře k animovaným večerníčkům O Tvorečkovi, Copak asi slyší myši, Čtyři esa z jednoho lesa a Pták Krákorák.

Také je autorem několika tematických přednášek, které i sám interpretuje na půdě různých odborných škol a institucí (Proměny malých scén, Lidové tradice v zrcadle doby, Kultura veršů).

Zásadní pro něj také bylo seznámení se skladatelem a producentem Michalem Davidem počátkem devadesátých let, se kterým je v kontaktu stále.

René Herman je rovněž autorem několika knih, které obsahují povídky, fejetony, básně, úvahy a dialogy z divadelních her (První knížka, Druhá knížka, Zatím poslední knížka, Docela tenká knížka, Téměř zbytečná knížka a Knížka za pár korun).

Je autorem knihy rozhovorů s herci (Nečekané návštěvy).

V roce 2004 napsal texty k muzikálu Napoleon.

Dále otextoval písně k poetickým hudebním komediím divadla Klarinet Jarní romance (2005), Jestli chcete, můžete tančit (2008), Starosta má starosti (2009), Tři králové a jeden pošťák (2013) a Tady bydlí Magdalena (2014). U všech těchto her je rovněž autorem literární předlohy.
V roce 2015 napsal pro divadlo Klarinet komorní inscenaci Zpověď noblesní dámy a výpravnou rodinnou komedii Dějiny české krajiny.

Na podzim roku 2015 stál u zrodu Herecké společnosti Greta, ve které působí především jako dramaturg. Je zde autorem námětu bláznivé komedie Fiasko a autorem scénáře inscenace Nebe zdánlivě klidné, která vznikla na motivy Exupéryho povídek. Dále se dramaturgicky i autorsky podílel na vzniku vánoční frašky Upad jsem s ní na ledu, konverzační komedie Chladno rodinného krbu a inscenace Všechny způsoby léta podle námětu Vladislava Vančury.

René Herman je zakladatelem divadla Klarinet a vinotéky U básníka. Tato místa se stala častým dějištěm rozmanitých kulturních akcí.

Také se věnuje charitativní činnosti a je patronem relaxačního centra Aura.

Dosud vytvořil téměř 700 písňových textů.

Za svou práci získal několik ocenění.

© 2009 René Herman. Veškerý obsah je chráněn Autorským zákonem č. 121/2000 Sb. Autor je zastupován: OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním